top of page

PROČ MÁŠ PRODŘENÝ KALHOTY. A CO S TÍM DĚLAT.

Čas od času budu v článcích vysvětlovat některý mýty nebo polopravdy ohledně šití na míru a toho, co všechno takový oblečení snese. A začneme hezky zostra. Královskými klenoty.


Známe to všichni. Rozkrok kalhot se prodřel snad už každýmu z nás a je jedno, jestli to bylo u džín nebo u oblekových kalhot. Namáhání kalhot je v těchto místech velký. Někteří si myslí, že je větší než doopravdy, ale zboření tohohle mýtu nechám na vašich partnerkách. Co přesně ale ovlivňuje to, za jak dlouho a jakým způsobem kalhoty v rozkroku zničíte, ví jen málokdo.V první řadě, a to asi napadne každýho, je to materiál. Silný a pevný denim vždycky vydrží víc než 170’s vlna s příměsí kašmíru (o ’s označení látek taky nějaký článek bude). Jemnější látka je náchylnější na otěr a pokud budete takový kalhoty nosit non-stop, můžou se odporoučet klidně už za pár měsíců.


Druhý důvod, který se ještě týká každého, je vlhkost. Každej se přirozeně potí a perspiruje. Pokud teda nemáte proti pocení nabotoxovaný celý nohy, týká se to i vás. Všechna tahle vlhkost jde v prvním kroku do látky a tím ji oslabuje. Miss mokrý tričko taky roztrhnete vršek snáz, než když bude tričko suchý. Tohle je taky hlavní důvod, proč se doporučuje (a měl by to dělat i váš krejčí) nenosit jedny kalhoty nebo oblek dva dny po sobě. Dejte oblečení možnost přirozeně vyschnout, vydrží vám déle.


Teď přichází na řadu střet s realitou a přiznání si vlastní tělesný konstituce. Pokud máte postavu maratónce, tak se s problémem výdrže kalhot moc nesetkáte. Pokud máte ale stehna jako sprinter (nebo povolený jako sprinter v důchodu) a i přesto chcete mít kalhoty jak neopren, pak počítejte s tím, že obrátka kalhot u vás bude velmi rychlá.

Je potřeba si uvědomit, že pokud se stehna dotýkají, dochází k většímu tření, a to nepřežije dlouho žádná látka. Stejně tak pokud jste prostorově výraznější, je při sezení, díky „přesunu hmoty”, tlak ještě větší. Buďte k sobě a ke svýmu krejčímu upřímní a nechte si kalhoty ušít na svoje nohy a ne na nohy modela z fotky kalhot, který se vám líbí.


Krejčovina má v tomhle, oproti konfekci, velkou výhodu. Jde totiž opravovat. Není proto nutný mít ke všem oblekům druhý kalhoty, jak doporučují zkušení obchodníci. Jasně, u klasickýho modrýho obleku se to hodí. Bude s váma dlouhou. Ale kostkovaný kalhoty, který nemají takovou nadčasovost, dvoje nepotřebujete, nejste Bohuš. Stojí ale za to požádat svýho krejčího, ať vám schová pár čísel látky na opravy. Pokud vám začne dřít rozkrok, stačí jen všít klínek a kalhoty můžete dál nosit. Hlavně nečekejte až vás někdo upozorní, že dírou vidí vaše spodky. To už se zachraňuje blbě.


Oblečení šitý na míru opravdu vydrží déle. To není mýtus. Musíte se o něj ale starat, přiznat si některý svoje fyzický odchylky, nechat si poradit a mít krejčího, kterej rozumí svojí práci.


bottom of page