top of page

OBLEK NENÍ NEOPREN

Fit neboli to, jak by měl oblek (sako apod.) sedět, je pro mě nevyčerpatelný téma. Proč? Protože nejdřív trvalo tak deset let chlapům vysvětlit, že rukáv saka neslouží k utírání stolu a klávesnice, a nemá teda sahat až do dlaně, a že kalhoty, který se zaseknou délkou o brzdový pedál, nejsou správně dlouhý. Po těch deseti letech jsme se ale dostali do novýho extrému.


Pracovně mu říkám super-skinny-latex-fit.


Od chvíle, kdy se do kvalitních materiálů, jako je vlna nebo len, začaly přimíchávat pet-lahve (polyester) a oblečení tak mohlo začít připomínat onu pověstnou „druhou kůži”, se začaly dít věci. Dokud se to týkalo dámských body nebo úzkých džín, nikdo si nemohl stěžovat. Pak si ale asi chlapi řekli, že budou genderově neutrální a začnou to nosit taky, když se všude píše, že oblek má být slim. Začaly se objevovat fotky chlapů. kteří nemají šanci zapnout sako, pokud neporuší fyzikální zákony a jejich kalhoty připomínají spíš legíny.

(Never skip a leg day man!)


Kvalitní oblečení se nepozná podle stupně přilnavosti k tělu. Kvalitní oblečení, který vydrží klidně i dekádu, se pozná podle dobrýho materiálu, správnýho fitu a perfektního zpracování.


Dobrým materiálem mám na mysli ideálně čistě přírodní. Bavlna, len, vlna, hedvábí a tak dále. Jakýkoli umělý materiál znehodnocuje daný oblečení. V obleku s polyesterem se budete cítit jako v pláštěnce, protože nebude dýchat. A pokud ho tam bude hodně, budete se možná lesknout víc než vaše nový auto.

A teď ten fit. Neexistuje jeden správný pro všechny a nikdy existovat nebude. Zvažujte proto před výběrem jakéhokoli oblečení, jak ho budete používat, kde a kdy ho budete nosit, jakou máte postavu, co vám lichotí a co je vám komfortní a příjemný. Sako do kanceláře, který si ráno pověsíte na věšák a vezmete ho jen na schůzku, může být víc slim fit, ale sako, který nosíte na podzim s rolákem na procházku se ženou a trávíte v něm půl dne, by už tak “těsný” být nemělo. Pokud máte silný stehna (z hokeje nebo fotbalu jako každej správnej Čech) nebo trochu boky ze sedavého zaměstnání, super úzký kalhoty nejsou ideální varianta.


Tímhle nechci říct, že byste měli všichni zase začít nosit obleky jako Chandler Bing v devadesátkách. Jen by bylo dobrý nenásledovat slepě trendy, který nefugujou na vaši postavu a díky kterým se oblek vžil jako něco nepříjemnýho na nošení. Jediný důvod, proč může být někomu oblek nepříjemný, je buď špatný fit nebo materiál.


bottom of page