top of page

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ VOL. 2 - DÉLKA

Na velikosti záleží. To už jsme si doufám ujasnili v minulým článku. U velikostí a proporcí je ale kromě šířky důležitá ještě jiná míra. Délka. Žádnej krejčí už se vás dneska nezeptá, kde ponášíte, takže tuhle délku a případnej mindrák nemusíte řešit. Abyste ale nevypadal jako někdo, kdo oblek podědil po svým starším bráchovi nebo ho má už od základky, je dobrý si dát bacha na tři základní délky.


RUKÁV SAKA

U rukávu je pravidlo dost jasný. Pokud nosíte sako s košilí, pak je rukáv saka kratší oproti košilovýmu o přibližně jeden centimetr. Já osobně mám radši ještě o něco kratší. Když ale nosíte sako jen s tričkem (bez potisku!), pak je dobrý nechat si udělat rukáv saka o trochu delší. Nebude to pak působit, jako byste ze saka už dávno vyrostl. Jestli vám nějaká prodavačka radí, že rukáv saka má končit v půlce dlaně, tak jí pošlete zpátky před rok 89 a řekněte jí, že si rukávama rozhodně nechcete utírat stůl ani zadek. Nepraktičnost a nesmyslnost týhle dýlky je do očí bijící, ale stejně se pořád najdou chlapi, kteří se mě snaží přesvědčit, že to tak má být.


DÉLKA SAKA

Tady už je to trochu složitější. Velkou roli totiž hrajou vaše tělesný proporce. Pokud jste „vysokej” jak Danny DeVito, pak budete mít sako proporčně kratší. Jestli ale doma vyměňujete žárovky na stropě bez štaflí, tak se rovnou vyhněte konfekci. Tam dostatečně dlouhý sako nejspíš nenajdete.

Dvě základní pravidla, podle kterých je dobrý se řídit, jsou: Sako musí být vždycky delší než rukáv minimálně o 2-3 cm a mělo by zakrývat přibližně polovinu až dvě třetiny zadku.

A prosím, zapomeňte už všichni na tu rádoby italskou krátkou délku. Nic takovýho neexistuje. Italský sako je opravdu o něco kratší než anglický, ale pořád končí minimálně pod půlkou vašich sedacích partií. Schválně se někdy podívejte kolem sebe, jak divně působí ty extra krátký saka. Ti chlapi pak vypadají jak zaražený. Krátký tělo a dlouhý nohy v super-skinny-latex kalhotách, který končí délkou skoro v půlce lýtek.


DÉLKA KALHOT

U kalhot je délka jenom jedna (ta druhá má vliv maximálně na šíři nohavice). To, jak budou kalhoty dlouhý, samozřejmě trochu ovlivňuje trend, ale především šířka nohavic. Jednoduše, čím užší budete mít kalhoty, tím kratší musí být. Díky malýmu obvodu spodní části nohavice vám totiž nikdy kalhoty nespadnou až k hraně podpatku, jak se pořád všude radí. Jediný, co se stane, je, že se vám nahrabe všechna přebytečná látka kolem kotníků a budete vypadat, jak když jste si je právě oba vyvrknul. Opak jsou krátký a široký nohavice. V tomhle případě, pokud na sobě nemáte kostým Peaky Blinders, budete vypadat spíš jak sirotek. Hrana nohavic by ideálně měla lehce dopadat na botu tak, aby přední část byla úplně hladká nebo maximálně s lehkým jedním zlomem.


Pokud si necháváte oblek nebo sako šít, pak by vám tohle všechno měl správně naladit krejčí. U lepší konfekce by vám zase měli přímo v daným obchodě nabídnout úpravu. Když se tak ale nestane, neznamená to vždycky, že by si ji oblek nezasloužil. Jestli si i tak nejste jistej, klidně mi pošlete fotku nebo se stavte a všechno doladíme do nositelný podoby.


bottom of page